100000 Write/Erase Cycles 8K Bit Employee ID Cards For Business Occasion
Product Details
| Chip: | F08 | Communication Interface: | RFID, NFC Technology |
|---|---|---|---|
| Frequency: | 13.56 MHz, 13.56Mhz | Application: | Hotel, Membership Card, Access Control, Business Card, Bank, Traffic, Club, Gym, Super Market, Parking, Etc. |
| Special Features: | Waterproof / Weatherproof, Mini Tag | Packaging: | White Box |
| Material: | PVC,PET,Bio PVC,Paper | Size: | 86*54*0.76mm Or Customized Smart Card |
| Card Surface: | Matte/Gloss/finish | Embossing: | Gold & Silver |
| Type: | M1 | Data Storage: | 8000 |
| Housing: | Lamination, Reliable, Smooth Print Surface. | Customized Support: | LOGO Printing Customization |
| Highlight |
13.56Mhz employee id cards,8K employee id cards,RFID mifare nfc cards |
||
Product Description
| Material | PVC, PET, Wood, BioPVC, and other custom materials |
| Size | 85.5 * 54 * 0.86mm or customized dimensions |
| Printing | Full Color Printing |
| Compatible Chip | Works with all major lock systems |
| Frequency | 13.56MHz |
| Standard | ISO/IEC14443 |
| Data Capacity | 8K bit |
| Operating Temperature | -25°C to 70°C |
| Rewrite Cycles | 100,000 times |
| Data Retention | Over 10 years |
Product Highlights
Factory Outlet 100000 Write/Erase Cycles 8K Bit Employee ID Cards for Business Occasion Factory outlet RFID cards offering 100,000 write/erase cycles with 8K bit capacity, ideal for business security applications. Technical Specifications Material PVC, PET, Wood, BioPVC, and other custom materials ...
Economical Software Free Support Smart Card Hotel Door Lock With RFID Card
Economical software-free RFID smart card hotel door lock. Features 18-month battery life, 1000kg pressure strength, Grade C security, and compatibility with various door types. Durable construction with 100,000+ cycle testing.
Hotel Security Door Lock Resistant To Violent Impact With 18 Months Battery Life
Professional hotel security door lock with 18-month battery life, resistant to >1000kg impact. Compatible with various door types (wood, steel, glass, etc.) and offers card/key access. Customizable solutions available.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.