13.56Mhz PVC RFID mifare NFC Access Control Card With Factory Custom
Product Details
| Chip: | F08 | Communication Interface: | RFID, NFC Technology |
|---|---|---|---|
| Frequency: | 13.56 MHz, 13.56Mhz | Application: | Hotel, Membership Card, Access Control, Business Card, Bank, Traffic, Club, Gym, Super Market, Parking, Etc. |
| Special Features: | Waterproof / Weatherproof, Mini Tag | Packaging: | White Box |
| Material: | PVC,PET,Bio PVC,Paper | Size: | 86*54*0.76mm Or Customized Smart Card |
| Card Surface: | Matte/Gloss/finish | Embossing: | Gold & Silver |
| Type: | M1 | Data Storage: | 8000 |
| Housing: | Lamination, Reliable, Smooth Print Surface. | Customized Support: | LOGO Printing Customization |
| Highlight |
13.56Mhz rfid mifare,NFC rfid mifare,Access Control myfare cards |
||
Product Description
| Material | PVC, PET, Wood, BioPVC, etc. |
|---|---|
| Size | 85.5 * 54 * 0.86mm or Customized |
| Printing | Full Color Printing |
| Available Chip | Compatible with all major lock systems |
| Frequency | 13.56MHz |
| Standard | ISO/IEC14443 |
| Data Capacity | 8K bit |
| Working Temperature | -25°C to 70°C |
| Rewrite Cycle | 100,000 times |
| Data Retention | Over 10 Years |
- Company Background: Based in Jiangsu, China since 2010, serving Southeast Asia, North America, Eastern Europe, and South Asia.
- Customization: Yes, we can customize products to your specific requirements.
- Complete Systems: We provide comprehensive solutions including hotel lock software, access control systems, and elevator control systems.
- Competitive Advantage: Experienced R&D team, strong quality control, system matching capabilities, and competitive pricing through supply chain integration.
- Payment Terms: Accept PayPal, Alibaba, T/T, L/C. For bulk orders: 50% deposit before production, balance before shipment.
Product Highlights
Factory Custom 13.56Mhz PVC RFID NFC Access Control Card Nfc Card With Factory Custom Custom NFC cards compatible with all major access control systems, available in various materials with full customization options. Technical Specifications Material PVC, PET, Wood, BioPVC, etc. Size 85.5 * 54 * 0...
Economical Software Free Support Smart Card Hotel Door Lock With RFID Card
Economical software-free RFID smart card hotel door lock. Features 18-month battery life, 1000kg pressure strength, Grade C security, and compatibility with various door types. Durable construction with 100,000+ cycle testing.
Hotel Security Door Lock Resistant To Violent Impact With 18 Months Battery Life
Professional hotel security door lock with 18-month battery life, resistant to >1000kg impact. Compatible with various door types (wood, steel, glass, etc.) and offers card/key access. Customizable solutions available.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.